Zpět

Recepty na dorty; před rokem 1900 z maďarsko-slovenské oblasti

Linecký dort (jiný)

14 dkg másla, 17 dkg cukru, 21 dkg mouky, 10 dkg mandlí, 1/2 citrónové kůry, 1 celé vejce
Zpracujeme na vále. Těsto rozdělíme na 2 díly. Jeden díl vyválíme do dortové formy, namažeme meruňkovou nebo rybízovou marmeládou. Druhou půlku těsta opět rozválíme a z jedné půlky uděláme mřížky, z další půlky na prst silný, kolem dortu uděláme věnec. Celý potřeme rozšlehaným vejcem a pečeme při středně velké teplotě.

Piškotový dort s čokoládou
4 žloutky, 2 vejce celá, 21 dkg cukru utřeme do pěny, pak přidáme 9 dkg mouky a sníh ze 4 bílků. Po upečení rozřízneme na 3 díly a plníme máslovým krémem.
Krém: 3 celá vejce, 2 tabule strouhané čokolády, 6 dkg cukru, za stálého míchání svaříme. Když vystydne, přidáme do pěny 20 dkg utřeného másla. Povrch dortu zdobíme čokoládovou polevou.

Pišingr dort
Potřebujeme 6 karlovarských oplatek.
Krém: 12 dkg cukru, 12 dkg másla, 2 tabulky nastrouhané čokolády v nádobce umícháme. Pak ji potřeme, trochu zatížíme. Povrch potřeme z 2 tabulek čokolády a stejné váhy cukru a 4 lžicemi vody udělaným sirupem.

Linecký dort
25 dkg másla, stejné množství cukru, taktéž jemně umleté mandle a 25 dkg hladké mouky, trochu hřebíčku, skořice a z jednoho citronu nastrouhanou kůru.
Nejdříve máslo s moukou zpracujeme, pak přidáme další včetně 4 žloutků. Rozdělíme na 3 díly a pomalu pečeme v dortových formách. Po upečení natřeme díly pikantní marmeládou, složíme na sebe a na vrch potřeme citrónovou polevou z dvou citronů a 2 cukrů, který třeme 1/4 hodiny.

Ovocný dobrý dort
25 dkg cukru, 8 žloutků utřeme. Pak třeme dál s 25 dkg mletých mandlí hodně dlouho, pak přidáme 2 tabule čokolády, lžičku hřebíčku se skořicí, 1 lžíci strouhanky a sníh z 8 bílků. Vymazaný a strouhankou posypaný plech naplníme a upečeme.
Druhá půlka:
1/4 kg mandlí, 1/4 kg cukru a 8 žloutků utřeme, přidáme 1 lžíci hrubé mouky, šťávu z 1 citrónu spolu s nastrouhanou kůrou a nakonec vmícháme tvrdý sníh z 8 bílků. Po upečení potřeme jedno těsto jemnou zavařeninou, dáme na sebe a povrch zdobíme polevou.

Kávový dort
8 žloutků s 16 dkg cukru utřeme do pěny. Přidáme lžíci mleté kávy, trochu vanilky, 15 dkg mandlí, 1/2 strouhaného rohlíku a tuhý sníh z 8 bílků. Pečeme na dlouhém plechu na pečícím papíře.
Plníme krémem:
40 dkg cukru s jedním hrníčkem silné černé kávy svaříme, pak přidáme 2 žloutky a třeme rychle než vše vychladne a zhoustne. (není jasný postup)
Těsto rozpůlíme a natřeme krémem.

??? Dort
12 žloutků s 12 lžícemi cukru třeme 1/2 hodiny, potom přidáme 2 tabulky čokolády, 6 lžic mouky a tuhý sníh z 12 bílků. Po upečení rozkrojíme na 4 díly a plníme krémem.
Krém: 25 dkg mletých ořechů zalijeme 1 dcl vařícího mléka. Až vychladne, zamícháme do utřeného másla s 6 lžícemi vanilkového cukru do pěny 1/2 hodiny. Celý dort potřeme tímto krémem a posypeme mletými mandlemi.
Napište vaše zkušenosti