Zpět

Vývoj mého názoru na výběr zbraně

srpen 2000 - počátek úvah o pořízení střelné zbraně. Preferuji revolver ráže .22 s výměnnými válci pro náboje LR a  WMR, možná se dvěma délkami hlavně od českého výrobce. Je to hlavně pro cenu střeliva, pohotovost a jednoduchost obsluhy.
Varianta 2. - kombinace .22 LR a "dvojčete" v ráži .38 od stejného výrobce - uvidíme. Tato kombinace umožňuje bezproblémový nácvik díky ceně malorážového střeliva, sportovní střelbu s hlavní 4" a v ráži .38 spolehlivou sebeobranu. A když bude dost peněz, tak k tomu i nějakou malou pistolku (CZ 92 6,35 nebo Kevin 6,35 - 9 Br.). Ty jsou optimální co do nošení.

září 2000 - zkouška razance ráže 6,35 z pistolky typu Browning 1911. Z bezprostřední blízkostí prostřelí volně postavené dvoucentimetrové prkénko.

září 2000 - praktická střelba z malorážové pistole Margolin a revolveru Taurus .22, hlaveň 2". Pistole na 25 m - průměrný zásah okolo 7,3 bodu. Z revolveru jsem zkoušel režimy SA i DA spouštění a na 15 m jsem udržel zásahy v označené životně důležité hrudní části figuriny.

říjen 2000 - získání zbrojního průkazu

únor 2001 - postupně opadává počátečního nadšení. Uvědomuji si že pořízením zbraně si zadělám na možné problémy a že skryté nošení také trochu obtěžuje

červen 2001 - pepřové obranné spreje. Obranné spreje znám a používám je při procházkách se psem. Prakticky jsem jej použil proti útočnému (provokujícímu) kříženci a proti feně šarpeje. Vždy stačil jeden krátký střik pepřové mlhy - pes se "zamyslel" a odešel.
Nasucho jsem si zkusil funkci provedení produkující mlhu a paprsek. Paprsek je choulostivější na přesnost zásahu, při zasažení oka je agresivnější a není tak citlivý na protivítr. Mlha není tak citlivá na míření, je decentnější pro oko, které zasáhne menší koncentrace, více ovlivňuje dýchací cesty.

červenec 2001 - sáhl jsem si v plzeňské prodejně "U Huberta" v Sedláčkově ulici na odlehčený 5 ranný revolver Taurus .38, váha něco přes 400g (váha odpovídá pistoli CZ 92 ráže 6,35 !!), provedení bylo ve stříbrném matu. Tím že je 5 ranný - má menší průměr válce. Mám menší ruku - do ruky mi padnul dobře. To by bylo něco, to se už opravdu dá nosit trvale. Cena je mezi 14-15 tisíci - musím došetřit. (Ale ta cena náboje ???).
Taky jsem se kouknul na ČZ 83 - 7,65 o které jsem taky trochu uvažoval (ta bývá v komisích okolo 5 tisíc), dvouřadý zásobník 15 ran, je to precizní ČZ - docela složitá mašina s hodně čuplíkama - podle počtu nábojů ji řadím spíše do služebních nebo záložních. Je na ní vidět, že bezpojistkové DAO je vhodnější
Takto se musím podívat ještě na Vsetínského Kevina nebo
maďarskou repliku Walteru PPK - FEG  v ráži 7,65.
- náboje 7,65 a 9 mm Br v provedení ogivál a expanzní, .38 Spec ogivál a expanzní a 9 mm Luger ogivál mají přakvapivě obdobný zastavující účinek v rozmezi 50-60% podle Marschalla.
- kdyby nebylo peněz tak bych chtěl Taurus UL 83, pro sport revover .22 s hlavní 4"-6", z pistolí něco jako Walter PPK.
- začíná převažovat myšlenka začít s malorážovým revolverem pořízeným v komisi, aby první kontakty se zbraní byly sportovního charakteru a stály málo peněz a dále se uvidí.
- zkušenost: střelba z revolveru ČZ Grand .38, hlaveň 4". Velice obtížný chod spouště v režimu DA, s nataženým kohoutem zas velice lehký chod. Ráže .38 má pro mne již poměrně velký zpětný ráz.

září 2001 - Je třeba si kupovat malorážovou cvičnou zbraň? Budu opravdu tak často chodit na střelnici? Není lepší si na střelnici něco půjčit ? Opět se mi vrací myšlenky na revolver v ráži .22 WMR, ale lehčí než ze slitiny zinku (750 g).
- zbraně připadající v úvahu:
pistole .22 WMR - 6,35 - 7,65 - 9 Br
revolver .22 WMR nebo .38

- varianta xxx: pro dobu "nepokojů" vlastnit ČZ 75 a nosit s sebou pro jistotu pistoli 6,35 či revolver .22WMR

Já se z toho zblázním ....


Konec teorie.
18.9.2001 !!! - ve Frankonii na I.P.Pavlova jsem koupil jsem ojetou kopii Walteru. Je to maďarský FÉG AP v ráži 7,65 Browning.
Na rozdíl o originálu má zeleně eloxovaný hliníkový rám (váží 650 g), dlaňovou část pažby trochu anatomičtější - více vykrojenou a na levé straně pažby je opora palce. Vývrt hlavně je potažen tvrdochromem. Co se mi hodně líbí je funkce bezpečného vypouštění nataženého kohoutu pomocí pojistky. (ČZ 83 je parametry obdobná zbraň, má trochu delší pažbu).
V této prodejně jsem si také prohlédl ČZ 100. Je to pistole s plastovým rámem v rážích 9 mm Luger a .40 S&W. Je tedy samozřejmě lehčí než ostatní ČZ a hlavně je užší!! Nějakých 31 místo 37 mm.
Další zajímavý poznatek je, že ; rozdíl v příčných rozměrech válce 5-ti a 6-ti ranných revolverů ráže.38 je na první pohled opravdu velký!! .

Závěr
Co nejdéle chodit na střelnici a střílet z půjčených různých typů zbraní. Čím déle budete koupi odkládat tím lépe.
Pro osvojení návyků manipulace a střelby je nejlepší ráže .22 LR (nic nového).
Pro trvalé nošení je podstatná váha zbraně.
Rozhodnutí mezi pistolí a revolverem je na vás, revolver je blbuvzdonější pro trvalé nošení.
Rozhodnutí o ráži záleží na tom jak hodnotíte velikost a akutnost vašeho ohrožení. Ne, že by se mi velká ráže nelíbila, ale špatně si ne ni zvykám, bojím se "rány". V poklidu volte z celé škály od malých .22LR, přes .22WMR, 6,35 přes střední ráže .38, 7,65 a 9 mm Browning a Makarov a pro silné povahy 9 mm Luger, .45 ACP .357 a .40 S&W.
A znovu - co nejdéle choďte na střelnici a střílejte z půjčených zbraní.

březen 2002 - zkušenosti s pouzdry. Používám oboustranné opaskové kožené pouzdro Senator od firmy KM Sadllery pro Walter PPK a obyčejné české "služební" podpažní pouzdro za 100 Kč. Více používám opaskové pouzdro. Bohužel jsem koupil typ, který nekryje hledí a to možná trochu trhá podšívku v saku. Znamená to, že buď musí pouzdro krýt zbraň, nebo zbraň musí být bez miřidel případně v bezkohoutovém provedení. Podpažní pouzdro ještě musím více osahat. On je to takový humpolácký vojemský typ a snad proto mám pocit, že je méně skryté a kromtoho člověk musí být pořád v saku. Na skrytí opaskového pouzdra stačí vesta.

květen 2002 - zjistil jsem, že je opravdu zásadní rozdíl mezi mířenou střelbou na terč a střelbou akční či instinktivní. Vůbec neočekávejte, že v okamžiku, kdy jste zvládli střelbu na terč, budete umět zasáhnout rozměrný cíl bez míření (po tasení s pouzdra). Takové překvápko ... . Obojí se bude muset cvičit zvlášť. Střílel jsem na táborské střelnici, kde většina přítomných střílela z malorážových revolverů a pistolí. Znovu se mi vrátila myšlenka, že je nezbytné mít pro nácvik malorážovou zbraň, aby se člověk nemusel omezovat co do počtu ran. Každá jiná ráže než .22LR je min 4x dražší.

září 2002 - další zkušenost s pepřovým sprejem - kupodivu negativní. Pes nereagoval viditelně na krátký postřik - jedná se o kavkazského ovčáka. Snad si tuto věc budu moci ještě ověřit.

Nahoru Zpět