Zpět

Úvod - Parolodě - Etnologický ústav AV - Ellis Island

Fulda - Main - Chemnitz - Volturno - President Lincoln - Kocsiuszko - Minnekahda - Sierra Morena 

  Minnekahda

Postavena pro Atlantic Transport Line loděnicemi Harlan & Wollf Limited v Belfastu, Severní Irsko v roce 1918.

17 221 brt, délka 200 m, šířka 21 m. Parní pohon , tři hnací šrouby, cestovní rychlost 15 uzlů. 2 150 pasažérů ve III.třídě.

Jezdila pod britskou vlajkou na trase Londýn - New York. V době 1.světové války v letech 1914-18 uložena v Antwerpách. Sešrotována v roce 1925.
--------------------------------------------------------
Tato loď převážela legionáře 9.střeleckého pluku „Karla Havlíčka Borovského“. Založen v Samaře, srpen 1918. Velitelem pluku byl v té době plk. Karel Václav Petřík (* 16. 8. 1885 Nezdice, † 8. 7. 1957 Praha).
29. lodní transport legií započal na lodi Protesilaus; která je dopravila do Vencouvru, odtud přejeli po železnici kanadské území, aby 18. července se nalodili na tuto britskou loď,kterou se po devítidenní plavbě se vrátili do Evropy.
Obecně o tomto pluku vím zatím toto: Měl 3 polní prapory po 4 rotách, 2 kulometné oddíly - později rotu, oddíl zákopnický, výzvědné, pěší a jízdní, oddíl telefonní a rychlopalných děl a poddůstojnickou školu.
Účastnil se v bitvách: povolžská fronta (Simbirsk, Nikolajevsk, Volsk, Buguruslan), obrana magistrály úsek Kungur – Šumicha – Kansk. A ještě dříve jako „1.čs.záložní pluk“ bojoval u Bachmače, Syzraně, Buzuluku, Bugulmy.