Zpět

Okolí Boršic 1 | okresu Uh.Hradiště | Czech republik | Jižní Amerika | ĄUruguay | Evropa | Svět | Bělorusko

Uruguay

 

Oficiální název země: República Oriental del Uruguay - Východní republika Uruguay
Rozloha: 177414 km2
Počet obyvatel: 3261707 - 1997
Geografická poloha: Jižní Amerika, 32° 45´ JŠ, 56° ZD
Časové pásmo: GMT - 3 (prosinec - duben GMT - 2
Hlavní město: Montevideo - 1 326 000 (1995)
Další města: Salto, Paysandú, Rivera, Las Pierdas
Měna: UYP - uruguayské peso = 100 centesimů
HDP: 7600 USD na obyvatele za rok - údaj z roku 1995
Jazyky: španělština (úřední), brazilero
Správní rozdělení: 19 departementů
Etnické složení: běloši (88%), mesticové, mulati
Náboženství: katolíci (78%), protestanti, židé
Podnebí: subtropické s příležitostnými studenými frontami. Průměrná teplota v Montevideu od 9°C v červenci do 23°C v lednu.
Historie: Před příchodem Evropanů bylo území osídleno Indiány Charrua. Roku 1515 španělský cestovatel Juan Díaz de Solís objevil ústí Río de la Plata, roku 1516 Španělé přístáli na urugayském pobřeží, které pojmenovali Východní pobřeží. O území soupeřili Španělé s Portugalci. Roku 1726 bylo založeno Montevideo. V roce 1750 definitivně připadlo Španělsku. Po vyhlášení nezávislosti v Buenos Aires roku 1810 zůstala správa v Montevideu věrná Španělsku. V důsledku sporů mezi Argentinou a Brazílií bylo území obsazeno portugalskými vojsky. V mírové smlouvě se obě země zřekly nároku na uruguayské území a uznaly její nezávislost. V letech 1836- 1851 probíhala krvavá občanská válka mezi liberály a konzervativci, kterou ukončil příchod spojeneckých vojsk. Po období nestability, revolucí a kontrarevolucí došlo za vlády José Batlla Ordoneze ke stabilizaci a země se po pokrokových sociálních reformách stala jednou z nejstabilnějších a nejvíce prosperujících zemí v Jižní Americe. Po krátkém období profašistickédiktatury v roce 1933 došlo opět ke stabilizaci . Přes značnou hospodářskou konjunkturu, kterou přinesla 2. světová válka, se objevily v 60. a 70. letech hospodářské problémy a sociální nepokoje, které vedly k nastolení represivního vojenského režimu. Po nástupu Julia Sanguinettiho, prvního demokraticky zvoleného prezidenta po 12 letech vojenské vlády, nastal v roce 1985 návrat k demokracii. Toho v roce 1990 na čtyři roky vystřídal Alberto Lacalle, který se pokusil omezit roli státu v ekonomice, ale pouze s malým úspěchem.
Víza: Občané ČR, držitelé všech druhů pasů (včetně turistických), nepotřebují vízum. Dohoda o zrušení vízové povinnosti z listopadu 1999 umožňuje pobyt českých občanů po dobu 90 dnů.
Rizika: Bezpečnostní rizika: za poslední rok se bezpečnostní situace v zemi zhoršila, přibyla hlášení o přepadení a okradení zahraničních turistů včetně diplomatů.
Doporučujeme: Do země není povoleno dovážet potraviny, zvířata a rostliny bez zvláštního povolení - země se tak brání zanesení nákazy aftosy a jiných přenosných chorob. Hrozí vysoké peněžní pokuty, nebo trest vyhoštění ze země.
Highlights: Jedním z největších vývozních artiklů této jihoamerické země jsou krásné pláže na pobřeží Mar del Platy či Atlanstkého oceánu. Na hranicích s Brazílií několik atraktivních lagun - nejznámější Laguna Merín. Mnoho cestovatelů oceňuje architekturu hlavního města Montevidea a koloniální přístav Colonia. V místní námořním muzeu je vystaven vrak Graf Spee, německého válečného křižníku, který byl na počátku druhé světové války potopen u Mar del Platy.

Nahoru Zpět