Zpět

Systém CAR - centrální osy.

Přirozená střelba - Metodika nácviku - Jak střílí Izraelci - CAR System centrální osy
Obrana z auta - Obrana zblízka - Účinnost střeliva - Mýtus zastavujícího účinku

Volně převzato ze Střelecké revue 3/2002

 

Představte si, že běžnou samonabíjecí pistolí udržíte na 10 m všechny zásahy v desítkovém kruhu mezinárodního pistolového terče! Že tam nasázíte během jedné sekundy 5 ran! Představte si v této vzdálenosti 3 terče a že do každého dáte 4 rány a to vše za necelé 3 sekundy! To dokáže Paul Castle, ale i většina policejních nováčků, kteří absolvovali jeho střelecký kurz.

Paul Caslte není exhibiční střelec ve službách některé zbrojovky nestřílí upravenou zbraní ani upraveným střelivem se sníženým výkonem. Po 25 letech služby v ozbrojených silách policejních sborech v USA je nyní profesionálním instruktorem na volné noze. Odmítá cvičit civilisty, orientuje se na speciální jednotky a na muže zákona. Jeho rukama prošlo 5000 policejních důstojníků včetně Němců, Holanďanů a Turků studujících v USA, příslušníky specielních služeb školil ve Velké Británii.

Jeho systém obranné střelby vznikl v Evropě, ale Casle to blíže nespecifikuje. Je pravde, že něco podobného je vidět na snímcích z výcviku britských SAA nebo izraelských jednotek (mám pocit, že jsem něco takového viděl i ve filmech Stevena Seagala). Castle o něm nenapsal ani řádku a ostatní informace jsou kusé. Přesto tento systém zavádí stále více policejních škol po celých Spojených státech. Technika má být optimální pro rychlou střelbu na krátké vzdálenosti eventuelně střelbu z vozidla. A co je hlavní, při jejím použití začátečníci mnohem rychleji zvládnou základy techniky rychlé a přesné střelby.

Dosud byl považován za nejlepší Weaverův postoj a jeho modifikace. Castleův systém centrální osy (CAR - central axis relock) je však odlišný. Vychází z přirozeného obranného postoje člověka, který má tendenci se přikrčit a chránit si rukama hlavu. (svaly mají ve stresové situaci přirozenou tendenci ke smrštění). Člověku v přirozeném obranném postoji dejte do ruky pistoli a máte střelecký postoj CAR. Další prvkem je poloha muška v přirozeném zrakovém ohnisku, ve vzdálenosti ve které běžně čteme. Z toho vychází svérázný svalený postoj se stejnoměrným napětím obou silně pokrčených pažích.

Zbraň se drží oběma rukama, přičemž pravá střílející ruka je v zápěstí poněkud otočena dovnitř (zbraň je tady skloněná vlevo podle osy hlavně o 30 nebo 45 stupňů). Loket levé nestřílející paže je opřen o tělo, pravý loket je odkloněn jako při střelbě z pušky. Tím se vytváří stabilní systém "lafetace" ktarý dobře zvládá zpětný ráz. postoj usnadňuje rychlou změnu zamíření, především pohybem nohou, i další manévry. Zbraň je blíže ke střelci a je tedy lépe chráněna před jednáním protivníka. Při výměně zásobníku není téměř třeba měnit polohu zbraně.

CAR 1 . . . . . . . . . CAR 2 . . . . . . .

Waverův postoj i další sportovní postoje jsou poměrně hodně fyzicky náročné, v postoji CAR vydržíte libovolně dlouho. Obě oči zůstavají otevřené. pokud potřebujete mířit na delší vzdálenost, zbraň se oddálí od těla tak, aby se do přirozeného zrakového ohniska dostalo hledí. Natočení ruky zůstane zachováno. Systém je doplněn technikami střelby jednou rukou SHOT (single handed operating techniques). CAR sice slouží ke střelbě , ale ve zkutečnosti vychází z uceleného systému používání zbraní všeho druhu (obranné spreje, obušky, nože, brokovnice, samopaly). mnoho se o těchto technikách neví, ale je to prý jediný systém, který funguje stejně dobře na střelnici jako ve skutečném boji.

Autor: - LA-

Nahoru Zpět