Zpět

Obrana zblízka.

Přirozená střelba - Metodika nácviku - Jak střílí Izraelci - CAR System centrální osy
Obrana z auta - Obrana zblízka - Účinnost střeliva - Mýtus zastavujícího účinku

Převzato se souhlasem ze stránek SSK Zlín - 11.12.02.v tuto chvíli nefunkční

 

Statistiky v USA uvádějí, že nejvíc policistů je při zákroku zabito ze vzdálenosti do dvou metrů, často právě
v okamžiku, kdy jsou jen krok od pachatele. Zde je námět i pro výcvik ozbrojených civilistů, neboť zatím mnoho
lidí necvičí obranu s palnou zbraní v tak nevýhodné blízkosti. Jakmile se přiblížíme k protivníkovi ze vzdálenosti
2 metrů a potom přímo na kontakt, je střelba mnohem těžší. Musíme se pokusit jednak odrazit útočníka, vyhnout
se zásahu jeho střelbou a současně udržet vlastní zbraň mimo jeho dosah.
Představte si, že jste nyní na ulici a zbraň máte v pouzdře. Náhle nějaký člověk z bezprostřední blízkosti zaútočí a tasí na vás palnou zbraň. Mohl by také být dvakrát větší než vy, může držet cihlu, hůl, nůž nebo láhev. To je velice svízelná situace. Naštěstí existuje několik správných obranných taktik, s nimiž je naděje situaci zvládnout Všechny počítají s nošením zbraně v dostupném opaskovém pouzdře na straně střílející ruky, s nábojem v komoře a pokud možno bez nutnosti odjišťovat. Jinak by ani nebyla šance.

RYCHLÝ TVRĎÁK
Zahajuje se bleskovým odkloněním trupu, odtažením pasu dozadu a současně uchopením zbraně střílející rukou. Snížením lokte dojde jakoby k samočinnému vytažení zbraně z pouzdra, ústí je zamířeno k cíli a následuje výstřel "od boku". Tato technika je vhodná pro nejkratší bojové vzdálenosti, kde není prostor pro jiný manévr. Výhodou je, že protivník nedosáhne na vaši zbraň. Problémem však zůstává nebezpečí vlastního zranění, postřelení se, a to zejména v případech, kdy vaše nedominantní ruka je příliš zaměstnána odsunem útočníka. Použití této tech-
niky je velmi obtížné v případě, že máte záda přitisknuta na zdi, rameno a loket mají omezený pohyb a zbraň se vám může zamotat do oblečení.

Strč a vystřel

STRČ A VYSTŘEL

STRČ A VYSTŘEL
Akce se zahájí tím, že volnou (nedominantní) rukou udeříte protivníka prudce do prsou, odstrčíte jej. Současně ustoupíte zpět, vytahujete zbraň a pálíte. Uzlovým bodem tohoto nácviku je vznik dostatečného odstupu mezi vámi a útočníkem. Úder musí být účinný a pohyb vzad musí být uskutečněn několika drobnými kroky (pozor na terén!). Ústup končí výstřelem, který musí být proveden v době, kdy je obranná akce v pohybu.

LOKETNÍ TECHNIKA
Při této technice obránce udělá krátký krok kupředu a prudce vyrazí loktem nestřílející paže vzhůru proti horní části trupu a krku protivníka. Hlavu máte krytou předloktím. Současně tasíte a zvedáte zbraň do střelecké pozice na prsní sval. Následuje výstřel. Technika je velmi účinná a využívá se při instinktivní obraně. Důležitý je moment překvapení a vaše rovnováha musí být pevná jako skála. Jedinou možnou nevýhodou je omezení peri-
ferního vidění paží před obličejem.

Loketní technika

LOKETNÍ TECHNIKA - loket volné paže udeří protivníka,
druhá ruka vytahuje zbraň a střílí.

PÁD
Obránce neprovádí jednoduchý leh na záda, ale cíleně řízený pád na zadní část těla. Nohy se musí zvednout automaticky, jde o moment překvapení. Současně začnou intenzivně kopat směrem k útočníkovi - zaměřuje se na jeho kolena, holeně a slabiny. V tento okamžik byste měli tasit zbraň a pálit. Jestliže je nezbytné vystřelit, pak myslete na vlastní nohy!
Pád na zem je možné s výhodou použít proti řadě dalších útoků, např. při útoku nožem. Máte velkou šanci na přežití. Nevýhodou je pomalé znovunabytí původní pozice vstoje.

DŮLEŽITÉ PRO ZAPAMATOVÁNÍ

  1. Při obranných akcích je úspěšný ten, který je rychlý. Proto je potřeba být zručný a trénovaný ve střelbě.
  2. Každou techniku je třeba mnohokrát procvičovat v různých (reálných) podmínkách, na různých površích a s různými partnery, kteří představují útočníky. V tom případě se používá jenom atrapa střelné zbraně!
  3. Odhadnout co nejdříve okamžik útoku. Jestliže má útočník střelnou zbraň, pak ji zákonitě musí vytáhnout a stisknout spoušť. Tyto přípravné pohyby je zapotřebí anticipovat, odhadnout co nejdříve.
  4. V boji o přežití hraje důležitou roli osud či náhoda.
  5. V některých případech je nejlepším řešením situace útěk.
  6. Nejlepší je promyšleně se vyhýbat nebezpečným situacím.

CVIČIT BEZPEČNĚ
Pro osvojení techniky budete muset cvičit, a to včetně střelby. Nácvik nové techniky však začíná vždy s atra-
pou střelné zbraně. Začíná se pomalu a rychlost provedení přijde později. Soustřeďte se pouze na techniku provedení. Od počátku dbejte na vytvoření správného návyku. Cvičení vždy zahajujte se zbraní v pouzdře (a používejte pouzdro, které běžně nosíte). Neustálé opakování bude upevňovat váš dynamický stereotyp. Pak můžete zahájit výcvik s ostrým střelivem. Nezapomínejte si chránit zrak a sluch, terč nedávejte do ocelového rámu.

Podle článku Henka Iversona
"Extremely Close Quarter Shooting Skills", Man Magnum, 5/1998, s. 97-101

Nahoru Zpět